Пропозиція доступна тільки для нових клієнтів!
Нас читає уже 82 700 підписників
Close [x]

Догляд за тюльпанами


Тюльпан (лат. Túlipa) - рід багаторічних цибулинних рослин сімейства Лілійні. Назва походить від перського слова toliban («тюрбан»), ця назва квітки за схожістю його бутонів зі східним головним убором, що нагадував чалму.

Філогенетичні дослідження кінця XX - початку XXI століття показали, що в природі налічується до 110 видів тюльпанів. Батьківщина більшості з них - Середня Азія, її посушливі та гірські райони: степи, піщані і кам'янисті пустелі. Дикорослі тюльпани зустрічаються в природі в Східній Європі і Казахстані (південні регіони). Значна кількість видів росте на території Ірану, Туреччини, на півночі Індії.

Рід підрозділяється на два підроди, Tulipa і Eriostemones (по LWD van Raamsdonk). Відомо досить велику кількість різновидів, форм і помісей. Більшість розводяться в культурі тюльпанів відноситься до виду Tulipa gesneriana L., дикорослого на сході Росії, на Алтаї, у Вірменії; в культурі зустрічаються різновиди цього виду з квітками простими і махровими, всіляких кольорів, одноколірних і строкатих. У культурі зустрічаються й інші види: Tulipa suaveolens Roth з численними різновидами, Tulipa greigii Regel, Tulipa pubescens Willd., Tulipa eichleri Regel та ін.

Тюльпан - трав'янистий цибулиний багаторічник. Висота рослин коливається залежно від виду і сорту від 10-20 до 65-100 см.

Коренева система складається з щорічно відмираючих придаткових коренів, розташованих на підковоподібній нижній частині донця. У молодих цибулин (до першого цвітіння) формуються столони - порожнисті структури, на дні яких розташована дочірня цибулина. Зазвичай столони ростуть вертикально вниз, рідше убік.

Стебло представлене трьома формами: донце, столон і генеративна втеча, що несе квітки і листя. Стебло прямостояче, циліндричне, заввишки від 5-20 до 85-100 см.

Листя подовжено-ланцетні, зелені або сизуваті, з гладкими або хвилястими краями і легким восковим нальотом. Жилкування дугове. Розташовані очередно і охоплюють стебло. Нижній лист найбільший, верхній, так званий прапор-лист - найменший. У тюльпанів Кауфмана (T. kaufmanniana), Грейга (T. greigii), Мікелі (T. micheliana) і їх садових форм верхня сторона листя прикрашена фіолетово-бурими, пурпурними плямами або штрихами, смугами, що надає рослинам особливу декоративність. У дорослої квітучої рослини частіше всього 2-4 (5) листа, які розташовані в нижній частині стебла. У молодих рослин (до першого цвітіння) єдиний лист розвивається до кінця вегетації. Зачатки листя закладаються в замещающей цибулині дорослої рослини в період вегетації, а зростання триває в наступному сезоні.Квітка зазвичай один, але є і багатоквіткові види (T. praenstas, T. turkestanica) і сорти від них, на квітконосі яких 3-5 квіток і більш. Квітка правильний, двостатеві, оцвітина з шести вільних листочків, тичинок шість, з подовженими пильовиками; маточка з верхньою трехгнездной зав'яззю, коротким стовпчиком і трилопатеві рильцем. Квітки видових тюльпанів частіше червоні, жовті, рідше білі. Забарвлення сортових тюльпанів найрізноманітніше: від чисто-білої, жовтої, червоної, пурпурної, фіолетовою і майже чорною до поєднання двох, трьох або декількох кольорів. Часто підставу пелюсток забарвлена в інший колір, що відрізняється від основного, що утворює так зване «дно" квітки. Форма квітки теж різноманітна: бокаловидная, чашевидная, овальна, ліліевідная, махрова (піоновідная), бахромчата, зірчаста, попугаячий. Квітки великі, довжиною до 12 см, діаметром від 3 до 10 см, а в повному розкритті у видових тюльпанів до 20 см. Квітки тюльпанів широко розкриваються на сонці і закриваються вночі і в похмуру погоду.


Плід - багатонасінні коробочка тригранної форми. Насіння плоске, трикутне, коричнювато-жовті, розташовані горизонтально в два ряди в кожному гнізді коробочки.По ритму сезонного розвитку тюльпани відносяться до весняних ефемероїди. Їх зростання і розвиток тривають 80-120 днів: з початку квітня і до кінця червня, коли засихає наземна частина.


Вегетація тюльпанів починається з відростанням листя в квітні, відразу після танення снігу. Цвітіння настає в середньому через 20-30 днів після початку вегетації. Тюльпани, будучи типовими ефемероїдами, дуже чутливі до температури, менше до вологи і майже невибагливі до інших чинників, що впливає на ріст і розвиток рослин.


Тривалість цвітіння залежить від температури повітря. У більшості рослин вона складає 12-14 днів. У період цвітіння при тривалій дії температури понад 25 ° C у тюльпанів спостерігається різке скорочення вегетації, йде відмирання квітконосного втечі і опробкованіе зовнішньої луски у заміщуючих цибулин. За нормальних температурних умов від кінця цвітіння до закінчення вегетації проходить 4-5 тижнів.
Стебло, квітка, листя і коріння - однорічні, тобто живуть одну вегетацію. Цибулина, на відміну від них, - 2,5 року, протягом цього часу формується її зміна - замінююча, дочірня цибулина, а також дещо дрібніших цибулинок - діток. Розмножується тюльпан, окрім насіння, ще цибулинками - дітками, що розвиваються при підставі стебел в землі.Садова класифікація
У відповідності з Міжнародним реєстром найменувань тюльпанів, прийнятим в Голандії в 1981 році, сучасна Єдина класифікаційна система тюльпанів розділена на 4 групи (в залежності від термінів цвітіння), що включають 15 класів:


I група - ранньоквітучі
Клас 1. Прості ранні тюльпани
Клас 2. Махрові ранні тюльпани
II група - среднецветущіе
Клас 3. Тріумф-тюльпани
Клас 4. Дарвинова гібриди
III група - позднецветущіх
Клас 5. Прості пізні тюльпани
Клас 6. Ліліецветние тюльпани
Клас 7. Торочкуваті тюльпани
Клас 8. Зеленоколірна тюльпани
Клас 9. Рембрандт-тюльпани
Клас 10. Попугаячий тюльпани
Клас 11. Махрові пізні тюльпани
IV група - види тюльпанів і їх гібриди
Клас 12. Тюльпан Кауфмана, його різновиди та гібриди
Клас 13. Тюльпан Фостера, його різновиди та гібриди
Клас 14. Тюльпан Грейга, його різновиди та гібриди
Клас 15. Дикорослі види тюльпанів, їх різновиди та гібридиЯскравість фарб, витонченість форми і простота обробітку зробили тюльпан одним з найулюбленіших садових квітів. У плані озеленення садів і парків тюльпан є універсальним рослиною, сфера його використання дуже широка: тюльпани висаджують у квітниках і бордюрах, під деревами і на альпійських гірках, оформляють ними балкони і садять в вазонах на вулицях. Велика розмаїтість сучасних сортів може задовольнити найвибагливіші смаки квітникарів. Є серед видів і сортів тюльпанів такі, які ідеально підходять для висадки в квіткові бордюри і на альпійські гірки, а є ті, що будуть чудово виглядати на тлі високорослих багаторічників або декоративних чагарників. Різноманітність сортів тюльпанів за термінами цвітіння дозволяє підібрати для саду сорти, які будуть радувати Вас вже з середини квітня і до початку червня.