Пропозиція доступна тільки для нових клієнтів!
Нас читає уже 82 700 підписників
Close [x]

Багаторічники у вашому саду

Перш за все давайте визначимося, які рослини належать до групи багаторічників.
 
Всі рослини діляться на однорічні, дворічні та багаторічні. Найбільш відомі однорічники - цініі, соняшники, чорнобривці, нагідки, петунії - всі вони живуть тільки один сезон. Дворічні рослини живуть два сезони, після чого вони висівають насіння і відмирають. Термін багаторічники відноситься до рослин, які живуть довше, ніж два роки, наприклад: хости, півонії, лілейники.
 
Формально кажучи, дерева та чагарники теж повинні відноситься до багаторічників, так як живуть більше двох років. Але в загальноприйнятому розумінні терміном багаторічники позначають лише трав'янисті рослини, нездеревянілі пагони яких відмирають восени з тим, щоб знову зрости наступної весни.
 
Чому можна порекомендувати вирощувати багаторічники?
 
Якщо у Вашому саду переважають однорічні рослини, Вам добре відомі пов'язані з їх вирощуванням щорічні заходи: Ви купуєте насіння квітів (або збираєте їх самостійно), висіваєте їх рано навесні, потім пересаджувати підрослу розсаду на постійне місце в саду, доглядаєте, підгодовуєте, прополює їх протягом усього сезону (за що вони Вас, треба визнати, дякують тривалим і рясним цвітінням), а в кінці сезону видаляєте їх з саду з тим, щоб навесні почати все заново.
 
Багаторічники ж залишаються на одному і тому ж місці протягом декількох років. Одного разу посаджені в саду, більшість з них потребує мінімального підходу у вигляді поливу і підгодівлі, швидко розростається, заповнюючи порожні простори в саду і даруючи Вам все більше кольору і аромату.
 
Чи будуть багаторічники цвісти все літо, як і однорічники?
 
У більшості багаторічників є період найбільш рясного цвітіння, який триває від тижня до місяця або навіть трохи довше. Зазвичай при покупці рослин цей період - це може бути раннє літо або, наприклад, осінь - вказується на ярлику. Деякі з багаторічників цвітуть досить тривалий час, але й вони мають період найбільш пишного цвітіння, в решту часу радуючи Вас лише поодинокими квітами.
 
Здавалося б така властивість багаторічників є їх негативною особливістю, так як вони не можуть цвісти весь сезон без перерви. Проте це тільки на перший погляд: правильне розміщення рослин легко вирішить цю проблему, і сад з багаторічників буде прикрашати Вашу ділянку з весни до пізньої осені.
 
Звичайно, одні й ті ж квіти не будуть цвісти все літо, але змінюючи один одного вони забезпечать Вам безперервне цвітіння і велика кількість фарб до самих заморозків. Ви зможете спостерігати, як одні відтінки у Вашому саду поступово зникають, залишаючи місце абсолютно новим колірним ідеям; Ваш сад протягом усього сезону буде змінюватися і дивувати Вас все новими і новими образами.
 
Повірте, це одне з переваг саду з багаторічників - жодному довгоквітучому однолітнику не під силу створити в саду таке розмаїття, і жоден, навіть досвідчений, садівник не зможе отримати в одній композиції такі сміливі й постійно мінливі поєднання кольорів і відтінків.
 
П'ять кроків до успіху, сад багаторічних рослин
 
1. Правильний вибір місця. Якщо Ви створюєте новий квітник, постарайтеся вибрати для нього добре освітлене місце. Хоча серед багаторічників зустрічаються рослини, які непогано переносять навіть глибоку тінь, у Вас буде набагато більш широкий вибір рослин для Вашого саду, якщо місце для клумби буде освітлено сонцем хоча б частину дня.
 
2. Правильний вибір рослин. Оцініть ділянку, який Ви визначили для Вашої майбутньої клумби, за такими параметрами, як тип грунту, інсоляція (співвідношення тіні і сонця протягом дня), і підбирайте рослини, яких влаштовують дані умови. Особливу увагу приділіть питання зимостійкості рослин у Вашій широті, щоб не розчаруватися навесні, якщо рослини не зможуть перезимувати в суворих умовах холоду.
 
3. Підготовка грунту до посадки рослин. Так як Вашим багатолітникам належить рости на одному і тому ж місці протягом декількох років, дуже важливим етапом стає підготовка грунту. Більшість багаторічників віддають перевагу помірно удобрені, пухкі суглинисті грунти з великою кількість ограніческіх речовин.
 
4. Правильна посадка. Дотримуйте інструкцію по посадці рослин, яка зазвичай розташовується на ярлику фірми-постачальника. Перед посадкою рослини треба рясно полити, не виймаючи з контейнерів. Бажано навіть на кілька годин поставити контейнери з рослинами в ємність з водою, щоб земля рясно просякла вологою. Правильно виконана посадка допоможе рослинам швидше адаптуватися і відновитися від стресу.
 
5. Забезпечте Вашим рослинам додатковий догляд протягом перших сезонів. Добре, якщо Ви замульчіруете грунт навколо знову посаджених рослин яких-небудь органічним матеріалом. Тільки будьте обережні і не розташовуйте мульчу занадто близько до стовбурів рослин. Не забувайте про поливі - якщо сама Природа не позбавить Вас від цієї праці і не проллє дощ на Ваш сад, рослини необхідно поливати, причому рясний щотижневий полив набагато краще щоденного обприскування. При частому поверхневому поливі корені розвиваються у верхніх шарах грунту, що значно знижує зимостійкість рослин.
 
Ви можете бути абсолютно впевненими, що квіти і рослини ніколи не зіпсують зовнішній вигляд Вашого саду. Навіть якщо у результаті Ви отримали не той квітник, про який мріяли, він все одно буде по-своєму привабливий - адже в Природі не буває негарних квітів! І на відміну від, наприклад, шпалер, які сподобалися Вам в магазині, а тепер діють на нерви у Вашій кімнаті, квіти в саду завжди можна пересадити, перегрупувати (викинути, нарешті!), Так щоб створений квітник повністю відповідав Вашим смаком. І, повірте, пересаджувати квіти - заняття куди більш цікаве, ніж переклеювання шпалер!
 
Серед квітучих багаторічників Ви знайдете практично всі існуючі відтінки кольорів. Більшість людей тяжіє до яких-небудь певним кольорам, тому, якщо є кольорова гама, яка Вам подобається, - будь то вибір одягу, оббивка меблів або сад - майте її на увазі, коли вибираєте рослини. Давайте разом розглянемо декілька різних багаторічників і переконаємося, як колір та його поєднання можуть впливати на наш настрій.
 
Пастельні тони
 
М'який рожевий, точно припорошений синій, лавандовий і персиковий - ці благородні кольори створюють відчуття спокою. Вони часто використовуються в приватних садах, створених у пейзажному, природному стилі. Пастельні тони вигідніше проявляють себе на досить близькій відстані, тому рекомендується розташовувати такі квіти поблизу доріжок, місць відпочинку або будівель. Ще однією особливістю пастельних тонів є те, що при яскравому денному світлі вони ніби «розмиваються», зате чарівні в сутінках, коли квіти немов світяться зсередини.
 
Яскраві кольори
 
Енергійний червоний, життєрадісний помаранчевий, сонячний жовтий - ці кольори надихають і вселяють енергію у Ваш сад. Вони не губляться в яскравих сонячних променях і притягають погляд навіть на відстані.
 
Взаємодоповнюючі кольори
 
Кольори, розташовані один проти одного в колірному колі, називають взаємодоповнюючими. Контрастуючи один з одним, такі поєднання кольорів наповнять сад живий і творчою енергією. До взаємодоповнюючим квітів відносяться такі класичні поєднання - жовтий і фіолетовий, помаранчевий і синій, червоний і зелений.
 
Гармонії кольору
 
Це кольори, розташовані по сусідству в колірному колі, наприклад, синій і фіолетовий, помаранчевий і червоний, помаранчевий і жовтий. Поєднання цих кольорів більш спокійно і легко для сприйняття, ніж поєднання взаємодоповнюючих кольорів.
 
Гармонійна колірна схема об'єднує простір саду, в той же час маючи достатньо різноманітності, щоб не викликати відчуття монотонності.
 
Якщо Ви сумніваєтеся в успішному підборі колірної схеми для Вашого саду, ми можемо Вам порадити вибрати саме поєднання гармонують квітів. На відміну від взаємодоповнюючих, які при активному використанні можуть створити відчуття нав'язливості, дратівливості і додати саду неакуратний вигляд, що гармоніюють кольору - це завжди безпрограшний і навіть бездоганний варіант. Якщо ж Ви впевнені в своєму таланті дизайнера, Ви цілком можете додати сплеск контрастних кольорів, щоб оживити пейзаж.
 
Монохромотіческая колірна схема
 
Швидше за все Вам доводилося бачити сади, створені, наприклад, з одних тільки білих квітів. Замість того, щоб покладатися на поєднання різних колірних відтінків, садівники привертають нашу увагу змішуванням різних розмірів і форм, підбираючи рослини з незвичайною текстурою і кольором листя.
 
Можливо, Вам здасться не дуже привабливим використовувати у Вашому саду тільки один колір - припустимо, жовтий. Але ж використовуючи відтінки цього кольору Ви зможете створити абсолютно різний настрій - будь то вибір м'якого біло-жовтого кольору, блискучого сонячно-жовтого або глибокого золотого відтінку. Ви можете також використовувати комбінації з різних відтінків одного кольору.
 
Вибір стилю саду в чомусь схоже на вибору одягу: Ви можете віддати перевагу «краватці і смокінгу» - для саду це симетричні посадки, стрижені огорожі і ряди квітучих рослин чи вільному «джинсові» стилю з неформальним, часом безладним розміщенням рослин. Або, може бути, Вам ближче щось середнє ?....
 
Регулярне або довільне планування?
 
Як і Вашому шафі, в якому легко уживаються строгі костюми та спортивні светри, Ви можете експериментувати при виборі стилю Вашому саду. Наприклад, збудувати в суворій формальному стилі в'їздні зону, де Ви будете регулярно підстригати кущі, підсипати нову мульчу під багаторічники і висаджувати в чіткому геометричному порядку однорічні квіти, а в зоні відпочинку висадити квіткові острови, оточені морем газону.
 
Багатолітникам і кущам залишають тут більш природний вигляд, розміщені між ними однорічники додають саду колір протягом всього сезону. Непогано, якщо Ви обрамити клумби з багаторічниками навіть при пейзажному стилі - це додасть акуратності і завершеності. І, нарешті, на кордонах Вашої ділянки Ви можете створити ділянку «дикої» природи.
 
Тут прекрасно будуть себе почувати кучеряве по забору ліани, самосеящіеся дикорослі квіткові рослини, почвопокровнікі. Таку природну зону не варто захищати бордюрами, мульчувати землю, висаджувати однорічники, тому що такий природно-природний куточок хороший сам по собі, без рукотворних прикрас.
 
У цілому, чим у більш формальному стилі вирішено образ Вашого саду, тим більше він потребує уваги і регулярного догляду. Однак Ви повинні знати, що будь-який сад багаторічників не повинен залишатися поза Вашою увагою, любові і турботи.
 
Масштаб
 
Обов'язковою умовою гармонії в саду є відповідність розмірів квіткових клумб загальним розмірам Вашого саду. Для прикладу уявіть собі, як буде виглядати невелика клумба багаторічників посередині величезного зеленого поля газону. Швидше за все, самотньо і розгублено, правда? Якщо це Ваш перший досвід в якості ландшафтного дизайнера, спробуйте почати з розміщення дрібних рослин біля будинку.
 
Радимо спроектувати Вашу першу клумбу так, щоб у Вас була в подальшому можливість збільшити її, дотримуючись обраного стилю і дизайну. Не поспішайте закінчити всі посадки в перший же рік - так Ви допустите менше помилок і витратите менше часу і сил на переробки.
 
Іншим важливим моментом є правильне співвідношення розміру самої рослини з розміром клумби. Занадто великі рослини в невеликому квітнику виглядають незграбно і порушують відчуття рівноваги. З іншого боку, поодинокі правильно підібрані і розміщені у квітнику рослини пожвавлять його і внесуть якийсь акцент.
 
Також і з дрібними рослинами: розміщені у величезному квітнику вони можуть просто загубитися серед інших квітів і втратити свій персональний шарм. У той же час грамотне розміщення маленьких рослин між великими допомагає возз'єднати простір квітника і об'єднати різні рослини.
 
Форма
 
Як правило, прямі лінії в саду надають йому відчуття строгості і симетрії. Найчастіше при регулярному плануванні саду клумби мають строгу геометричну форму - будь то трикутник, прямокутник або квадрат, а ось рослини на цих клумбах можуть відрізнятися, хоча і висаджуються по прямих лініях. Якщо Ви вирішите створити такий сад, Вам абсолютно точно будуть потрібні рулетка і нитку, по якій Ви будете садити рослини. До регулярному плануванні відноситься і напівкругла, причому чим більше симетрично будуть розміщені рослини, тим більше формальним буде загальне сприйняття саду.
 
Однією зі складностей регулярного планування є те, що при загибелі навіть одного з рослин в ряду або нерівною посадці рослини у візерунку, руйнується вся ідея. При пейзажному ж стилі випад одно-двох рослин зазвичай практично непомітний.
 
При створенні пейзажних садів уникайте прямих ліній - адже їх практично неможливо зустріти в дикій природі - віддаючи перевагу м'яким вигинів і поворотів. Слідуючи природним, природним лініях, Ви зможете домогтися найбільш близького до природи образу. Контури майбутнього квітника можна позначити за допомогою звичайного поливального шланга.
 
Видові точки
 
Задумайтеся, на хвилинку зупинившись у Вашому саду, і спробуйте визначити, де саме Ви будете проводити більше часу - чи збираєтеся Ви поставити в саду лаву, повісити гамак, розмістити стіл або Ви плануєте милуватися Вашим садом, прогулюючись по петляють серед дерев і чагарників доріжках?
 
Раніше ми вже говорили про те, що яскраві кольори добре сприймаються навіть на відстані, в той час, як синій, фіолетовий і пастельні тони часто «губляться» при видаленні, особливо на яскравому сонці. Ці кольори можна порекомендувати для використання поблизу доріжок, біля будинку, альтанки або лави.
 
Рослини з чіткою, рельєфною текстурою добре розміщувати на задньому плані композиції, також як і рослини з великими квітами (або безліччю дрібних), а ось витончені рослини з крихітними квітами і вишуканою дрібної листям краще залишити для близького розгляду, при якому вони зможуть отримати ту частку Вашого захоплення, яку вони, повірте, заслуговують.
 
Кліматичні зони і морозостійкість рослин
Якщо Ви коли-небудь купували саджанці, то, напевно, Вам доводилося бачити на ярлику цифри, що позначають кліматичну зону, придатну для вирощування даної рослини. Поділ на зони було запропоновано Департаментом сільського господарства США (USDA) і грунтується на середніх температурних показниках за зиму. Підмосков'ї традиційно належить до 4 зоні, тому з обережністю можна порекомендувати купувати рослини, для яких зазначені зона 5 і вище.
 
зона 2 від - 40.0 до - 45.6
 
зона 3 від - 34.4 до - 40.0
 
зона 4 від - 28.9 до -34.4
 
зона 5 від - 23.3 до - 28.9
 
зона 6 від -17.8 до - 23.3
 
зона 7 від -12.2 до - 17.8
 
зона 8 від - 6.7 до -12.2
 
зона 9 від -1.1 до - 6.7
 
зона 10 від 4.4 до -1.1
 
зона 11 вище 4.4С
 
Дана класифікація покликана допомогти Вам зробити правильний вибір при покупці рослин. Вважається, що максимально допустимо висаджувати рослини на одну зону вище Вашої географічної (так, для Підмосков'я не можна вибирати рослини з зони вище 5). Для таких рослин необхідно додаткове укриття на зимовий період, ретельний вибір посадкового місця, захищеного від холодних вітрів.
 
Якщо Ви початківець садівник, подумайте, чи варто це рослини Ваших турбот і переживань, і, може бути, Ви відмовтеся від нього на користь впевнено зимующего у Вашій місцевості, але не менш гарного і привабливого?
 
Сонце чи тінь?
 
Наступним після морозостійкості важливим визначальним є тіньовитривалість рослин. Підбирайте рослини з урахуванням освітленості Вашої ділянки. Не висаджуйте світлолюбні рослини під великими розлогими деревами, а тіньовитривалі в місцях, де вони будуть відкриті інтенсивним післяобіднім сонячним променям.
 
На ярлику саджанця Ви завжди знайдете відомості про ставлення даної рослини до світла - не нехтуйте цією інформацією! Ви, безумовно, можете висадити світлолюбна рослина в помірній тіні, але воно не буде рясно квітнути і сама забарвлення кольорів буде більш бляклої. Розміщуйте рослини так, щоб вони могли постати перед Вами в усій своїй красі!
 
Як спланувати Вашу клумбу, щоб домогтися тривалого цвітіння?
 
Як ми вже говорили, більшість багаторічників мають період рясного цвітіння, що триває від тижня до місяця або трохи більше. Зазвичай цю інформацію Ви також можете знайти на ярлику купується саджанця.
 
Деякі з багаторічників мають більш тривалий, але менш рясне цвітіння, але і вони мають своєрідний піковий період, коли розквітає відразу велика кількість квітів. Період цвітіння важливо враховувати при розміщенні Ваших рослин у квітнику. Якщо Ви віддасте перевагу одним тільки, наприклад, ранньоквітучих рослин, то даний розчарування буде чекати вас вже в червні, коли Ваші квіти просто зникнути з саду, залишивши після себе лише малопривабливу листя.
 
Для того, щоб рослини розрослися, їм буде потрібно якийсь час. У залежності від розмірів купуються Вами рослин, порожнини на щойно створеної клумбі можуть бути досить значних розмірів. Ця проблема легко вирішувана: висадіть між багаторічними рослинами однорічні і вони відразу ж додадуть фарб Вашій новоствореному саду.
 
Коли багаторічники виростуть і досягнуть розмірів дорослої рослини, необхідність в цьому відпаде сама собою і Вам залишиться тільки милуватися прекрасним садом квітучих багаторічників!

Замовити каталог

x

Телефон:

E-mail:

ПІБ:

Індекс:

Регіон:

Місто :

Вулиця :

Будинок :